Meleklerin Özellikleri Nelerdir?

Melekler, Allah'ın nurdan yarattığı şerefli ve tertemiz varlıklardır. Meleklerin varlıklarına inanmak imanın esaslarındandır. Peki meleklerin özellikleri nelerdir?

Melekler Görünmezler

Bizler insan olarak melekleri göremeyiz. Fakat bizim melekleri göremeyişimiz onların yok olmaları sebebiyle değil, bizim yaratılışımız onları görebilecek kabiliyette değildir. Var olduğu göremediğimiz birçok şey vardır. Akıl, ağrı, ruh, sızı, hava basıncı, yer çekimi gibi bir sürü şeyi biz insan olarak göremiyoruz.

meleklerin özellikleri nelerdir

Melekler Son Derece Kuvvetli ve Süratli Varlıklardır

Yüce Allah'ın yarattıklarının en büyüğü olan ''Arş'' sadece dört melek tarafından taşınmaktadır. Meleklerin kanatları vardır lakin ne tür kanatlar olduğu ile ilgili bilgimiz yoktur. Ayrıva meleklerin sayıları da akla gelmeyecek kadar fazladır.

Meleklerin Erkeklik-Dişilik, Evlenme-Çoğalma ve Yeme- İçme gibi İşlemleri Yoktur

Melekler kıyamete kadar Allah'ın izni ile yaşarlar. Kıyamet koptuktan sonra Allah onları da öldürür. Ahirette görevlerini yapmak için tekrar dirilirler.

Melekler Gaybı Bilmezler

Melekler, kimin ne zaman öleceğini, kıyametin ne zaman kopacağını ve insanın neler düşündüğünü bilmezler. Melekler, Yüzce Allah'ın zikredilmesinden, Kur'an okunmasından ve ilim öğrenmek üzere insanların bir araya gelmesinden çok hoşlanırlar. Yüce Allah'a isyan edilmesinden, fena kokulardan ve kötü işlerden kesinlikle hoşlanmazlar.

Duânın Önemi Nedir? 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski